Przyczyn zbyt wczesnej utraty zębów może być kilka. Z pewnością zaliczyć do nich należy próchnicę, jak i zapalenie przyzębia. Z roku na rok rośnie bowiem liczba osób, które muszą borykać się z tym przykrym schorzeniem i to w różnorodnych stadiach. Jakie są przyczyny zapalenia przyzębia i jakie objawy? Sprawdziliśmy to.

Bakterie znajdujące się w jamie ustnej to najczęstsza przyczyna zapalenia przyzębia. A nadmierna ich ilość powodowana jest niczym innym, jak brakiem odpowiedniej higieny, niezdrowej diecie oraz stosowaniu licznych używek – w tym palenie papierosów. Zbyt duża liczba drobnoustrojów w jamie ustnej powodować może rozwijające się zapalenie przyzębia. Ale nie tylko takie mogą być jego przyczyny.

Do częstych przyczyn schorzeń przyzębia stomatolodzy zaliczają także duże wady zgryzu, choroby ogólnoustrojowe, na czele z białaczką, cukrzycą czy HIV, jak również ogólne osłabienie odporności organizmu. Wpływ na rozwój choroby może mieć też stosowanie środków antykoncepcyjnych oraz dość silne wahania hormonalne.

Jakie objawy towarzyszyć będą najczęściej problemom z zapaleniem przyzębia? W pierwszym stadium objawów tych nie ma praktycznie w ogóle lub są one niemal niezauważalne. Co jednak może zwrócić uwagę pacjentów? Z pewnością będzie to większe zaczerwienienie dziąseł, odsłanianie korzeni zębów oraz ich większa tkliwość podczas szczotkowania. Objawów tych nie warto lekceważyć, a niezwłocznie należy umówić się wówczas na wizytę stomatologiczną. Wykryte we wczesnym stadium choroby przyzębia łatwo i skutecznie się leczy.