Różnego rodzaju osady, pojawiające się na zębach, nie służą zwiększaniu ich atrakcyjności. Co więcej – zdecydowanie szkodzą takiemu właśnie procederowi. Warto więc, korzystając z szerokiej dostępności usług stomatologicznych, zadbać o maksymalnie atrakcyjny wygląd naszego uzębienia. Kamień bowiem pojawiać się może nawet na regularnie i solidnie szczotkowanych zębach. Skąd się bierze? Przyczyny mogą być przeróżne: od uwarunkowań genetycznych, poprzez niewłaściwą dietę, a wreszcie – nieodłączny nałóg wielu ludzi – palenie papierosów.

Czy nieusuwany kamień nazębny może nieść za sobą przykre konsekwencje? Oczywiście. Będzie to chociażby zwiększone ryzyko wystąpienia groźnej parodontozy.

Jedną z metod skutecznego usuwania kamienia nazębnego jest skaling. Wyróżnić można zabieg nad- oraz poddziąsłowy. Pierwszy wykonywany jest przez stomatologów zazwyczaj jedynie na koronach, drugi – w przypadku, gdy nagromadzony kamień znajdzie swoje miejsce w kieszonkach dziąsłowych.

Doświadczony stomatolog może z powodzeniem przeprowadzić skaling kilkoma metodami. Tradycyjna polega na ręcznym usuwaniu kamienia nazębnego z wykorzystaniem sierpów, motyczek czy dłutek. Nie jest jednak dokładna i wymaga sporego nakładu czasu pracy i cierpliwości obu stron. Metoda mechaniczna z kolei działa w oparciu o wykorzystanie nowoczesnych wierteł typu frez, w wyniku ingerencji których kamień   się odłamuje. Za najbardziej skuteczną i innowacyjną metodę uznaje się jednak metodę ultradźwiękową. To w głowicy skalera wytwarzane są ultradźwięki o wyjątkowo wysokiej częstotliwości, a ich zadaniem jest sukcesywne rozkruszanie kamienia.