Wielu pacjentów marzy o tym, by ich uśmiech był nie tylko zdrowy, ale i piękny. Chcąc nie chcąc trzeba by więc poprawić wygląd zębów. Ale jak to zrobić? Najlepiej decydując się na licówki – te stałe uzupełnienia protetyczne stosowane są dziś niemal w standardzie w dobrych gabinetach stomatologicznych. Nie wykorzystuje się ich jednak na wszystkie zęby – licówki najefektowniej prezentować się będą na zębach zlokalizowanych przy powierzchniach wargowych i policzkowych – dotyczy to zarówno zębów górnych, jak i dolnych. W praktyce licówki stosuje się zdecydowanie częściej w odcinku przednim zębów szczęki.

Dlaczego wybór pada tak często właśnie na licówki? Z pewnością są tańszym rozwiązaniem niż korony protetyczne, a do tego nie wymagają zbyt wiele wysiłku zarówno ze strony pacjenta, jak i stomatologa. W efekcie więc utrata tkanek twardych w procesie szlifowania nie jest tak duża, jak byłaby w innym przypadku. A to też się liczy – dla zdrowia i komfortu każdego pacjenta. Licówki pozwalają na zachowanie twardej tkanki zęba, a stomatolog musi jedynie usunąć niewielką warstwę szkliwa z powierzchni wargowej – tu mowa o grubości zaledwie 0,3 – 0,7 mm.

Dodatkowym atutem licówek pozostaje również materiał najczęściej wykorzystywany do ich wykonania. Doświadczeni stomatolodzy korzystają więc zarówno z kompozytu, jak i porcelany. A jakie mogą być wskazania do zastosowania licówek? To z pewnością obecność trudnych do wybawienia przebarwień – także po leczeniu kanałowym, niekorzystna zmiana koloru zębów, występujące diastemy między zębami czy niekosmetyczne wypełnienia zębów przednich.